A spenót (Spinacia oleracea) az egynyári növények közé tartozik, ezen belül is a disznóparaj félékhez. Levelei sötétzöldek, gyökérzete erős.
A termesztés során fontos hogy ne hagyjuk, hogy a tő virágzásnak induljon, mert akkor a spenót levelek nagyban veszítenek jellegzetes ízükből.
Kiskertben a legjobb, ha magról szaporítjuk a növényt, sajnos ritkán találkozunk spenót palántákkal a kertészetekben, pedig sok kertbarát örömmel megvásárolná őket. A magokat évente kétszer is vethetjük, a késő téli vetést tavasszal, míg a késő nyári vetést ősszel szüretelhetjük, de természetesen tavasszal is vethetünk spenót magokat.
Íme, néhány hazai fajta, amelyet bármely kertészeti áruházban beszerezhetünk:
Popey:
Tavaszi vetésre ajánlott, friss fogyasztásra alkalmas fajta. Szára felálló, hosszú, levele közép zöld színű, sima és kemény. Levélnyele vastag. Közepesen hidegtűrő. Korai szabadföldi termesztésre javasolt.
Vetés: III-IV, 3-4 cm mélyen. Kelési idő: 15-20 0 C fokon 6-7 nap. Térállás: 20-30 cm-es sortávolságra vetjük. Szükség szerint ritkítjuk.
Vetőmagszükséglet: 1-1,5 g/10m²
Szedés: május-június.
Tipp: mélyhűtésre is kiváló, ehhez blansírozzuk (lobogó vízbe dobjuk 1-2 percre), utána lecsepegtetjük, kihűtjük és csomagoljuk.
Újzélandi:
A spenóthoz hasonló, 80-120 cm magasra növő, bokros, melegigényes levélzöldség. Rombusz alakú levelei az első fagyokig hetente szedhetők.
Vetés: május közepétől, 120 0C fok alatt nem csírázik. 18-30 0C fok között 10-28 nap alatt csírázik. Vetés előtt 24 órával áztassuk be a magokat.
Térállás: bokros növekedésű, 50 cm-es sortávolságra vessük. Vetőmagszükséglet: 1-1,5 g/10m²
Szedés: júniustól szeptemberig folyamatosan szedhető.
Matador:
Őszi-tavaszi vetésre ajánlott nagylevelű, gyors növekedésű fajta. Levele közép zöld, közepesen hólyagos. Levélnyele középhosszú. A hideget jól tűri, későn hoz magszárat.
Vetés: március-április, 3-4 cm mélyen. Kelési idő: 15-20 0C fokon 6-7 nap. Térállás: 20-30 cm-es sortávolságra vetjük. Szükség szerint ritkítjuk.
Vetőmagszükséglet: 1-1,5 g/10m²
Szedés: május-június.
Tipp: mélyhűtésre is kiváló, ehhez blansírozzuk (lobogó vízbe dobjuk 1-2 percre), utána lecsepegtetjük, kihűtjük és csomagoljuk.
A spenót számára a napos illetve a félárnyékos helyen fekvő ágyás az ideális, valamint fontos a tápanyag dús talaj, és a rendszeres talajlazítás.
A tápanyag utánpótlást érdemes szerves trágyával megoldani és nem műtrágyával, mert a sok nitrát lerakódhat a levelekben.
A spenót gazdag C és B vitaminban, béta-karotinban, fehérjében, vasban. Magas rosttartalma miatt pedig segíti az emésztést, így diétás és fogyókúrás étrendbe is beilleszthető. De mivel magas az oxálsav tartalma is, vesebetegeknek, és kisbabáknak nem ajánlott a túl gyakori fogyasztása.
A frissen leszedett spenót leveleket érdemes még az nap frissen elfogyasztani, vagy ha nem lehetséges csomagoljuk be őket egy nedves konyharuhába így pár napig a hűtőszekrényben is tárolhatjuk. Amennyiben túl sokat vásároltunk belőle, blansírozzuk a leveleket lobogó vízben 3 percig, csepegtessük le, majd nejlonzacskókba adagolva tegyük a fagyasztóba.