Levelének fontosságát alátámasztja, hogy régen a népi gyógyászatban azt vallották, hogy a tüdőbetegségeket olyan növényekkel lehet csak gyógyítani, melynek levelei valamilyen hasonlóságot mutatnak a tüdővel. Napjainkban zsenge leveleinek egyre nagyobb szerep jut az étkezésben is, ugyanis egyre szélesebb körben kezdik fogyasztani.
Árnyékos helyen, nedves, humuszban gazdag talajt kedvel. Bár aszályosabb nyarakon úgy tűnik, mintha kiszáradna de, amint kedvezőek lesznek a feltételek, újra kizöldül.
10- 30 cm magas, évelő, érdesen szőrös, Levelei fehér pöttyökkel tarkítottak, amelyről azonnal felismerhető. Hosszúkás, tojásdad alakúak, hegyesek, ép szélűek.
Virágai a szár csúcsán szétágazó virágzatban fejlődnek. Jellemzően nyíláskor rózsaszínűek, s ha a porzói felrepednek, lilává változnak.
Gyűjtendő része a levelek, melyeket májustól, augusztusig szedhető, Gyűjtésre a legalkalmasabbak a tőlevelek, legfeljebb 3 cm levélnyéllel. Szárítása szellős helyen történjen.
Amint a növény neve is elárulja, az orvosi tüdőfű leveleiből készített tea meghűlés, rekedtség és felső légúti gyulladás enyhítésére lehet használható. Zsenge leveleit levesekbe teszik, vagy vermut ízesítésére használják. A nyálkában és C-vitaminban gazdag levél és virágos hajtás bőrlágyító, köptető, vizelethajtó, összehúzó hatású lehet, gyorsíthatja a sejtek regenerációját. Felhasználható részei a tőlevél és a ritkán virágzó, föld feletti rész.
A növény legfontosabb hatóanyaga, mely az egész érdeslevelűek családjára jellemző, azallantoin nevű vegyület. Az allantoin mellett megtalálhatóak még a növényben különböző flavonoidok (kempferol, kvercetin), kovasavszármazékok, alkaloidok és cserzőanyagok is. Az alkaloidok közül a pirrolizidin nevű alkaloid van jelen a növényben.
Tea: 1 evőkanálnyi mennyiséget 5 percig kell főzni 2dl vízben, majd leszűrni és lassan elkortyolgatni. Napi 2-3 csésze gyógytea elfogyasztásával már jelentős javulás érhető el. Az orvosi tüdőfű tea különösen hasznos, mert tisztítja a káros szenvedély által károsított tüdőt.
Segíthet leszokni a dohányzásról, elmulaszthatja a reggeli köhögést, jó hatása lehet a dohányosok légcsőbántalmaira. Csökkentheti a sejtburjánzást, ezért jó hatása lehet a tüdő ezen betegségeinek kiegészítő kezeléseként. Köhögéscsillapító és köptető teakeverékek összetevője lehet, valamint használják még vérzéscsillapításra, hasmenés és aranyeres csomók kezelésére. Összehúzó hatása lehet, ezáltal meggyorsíthatja a sejtek regeneráló képességeit, mindemellett a népi gyógyászatban a bélnyálkahártya-gyulladás kezelésére is használhatják.