Kanadai kutatók megállapították, hogy egy emberi generáció (25 év) során a dongópopuláció fennmaradásának valószínűsége csaknem egyharmadával zuhant a globális felmelegedés miatt – írta a Daily Mail.
Ha hanyatlásuk ilyen ütemben folytatódik, a poszméhek egyes fajai akár néhány évtized leforgása alatt örökre eltűnhetnek.
Nem tudják elviselni a növekvő globális hőmérsékletet
A dongók mezőgazdasági beporzók, vagyis pollent hordoznak, amely az emberi fogyasztású növények, például a paradicsom, a tök és a bogyók terjedésében és csírázásában kulcsfontosságú szerepet játszik.
A poszméhek szervezete azonban nem tudja elviselni a növekvő globális hőmérsékletet, és jelenleg olyan sebességgel fogyatkozik a populáció, mely a tömeges kipusztulásukhoz vezethet.
A tudósok az Észak-Amerikában és Európában 1990 és 2015 között gyűjtött 66 különféle poszméhfajra vonatkozó adatokat használták a kutatáshoz.
Összehasonlították a méhek jelenlegi helyzetét a korábbi adatokkal, hogy megnézzék, miként változott populációjuk, és arra jutottak, hogy a dongópopuláció egy adott helyen való túlélésének valószínűsége átlagosan több mint 30 százalékkal csökkent.
Menhelyek fenntartását ajánlják
Azt is megvizsgálták, hogyan növeli az klímaváltozás az igazán szélsőséges események, például a hőhullámok és az aszályok gyakoriságát, létrehozva az „éghajlati káoszt”, amely veszélyes lehet az állatokra.
„Megállapítottuk, hogy a populációk azokon a területeken tűntek el, ahol a hőmérséklet jelentősen melegebb lett” – mondta a tanulmány szerzője, Peter Soroye, az Ottawai Egyetem Biológiai Tanszékének doktorandusa.
A történelmi adatok azt is lehetővé tették a kutatók számára, hogy kidolgozzanak egy eszközt a dongók kipusztulásával fenyegető éghajlatváltozás hatásainak előrejelzésére.
Annak megakadályozása érdekében, hogy a poszméhek pusztán évtizedek alatt teljesen kihaljanak, a csoport tagjai olyan menhelyek – például fák vagy cserjék – fenntartását javasolják, amelyek menedéket kínálnak a dongók számára a meleg elől.