Jump to content

Monstera, avagy a könnyező pálma

2017. 05. 18. 13:06

Nevét onnan kapta, hogy reggelente a levélcsúcson megjelenő vízcseppekről, mert ilyenkor úgy néz ki a növény, mintha könnyezne. Bár pálmának nevezzük, mégsem az. Sokkal inkább a kontyvirág félék családjába tartozik. Ahogy pedig a köznyelv ismeri, filodendron.

Mexikóban, Guatemalában, Panamában, Costa-Rica-ban honos őserdei kúszónövény, amelynek érett gyümölcseit előszeretettel fogyasztják. Pedig gyümölcse nyelv és nyálkahártya irritációt okoz. Ezért inkább a mérgező növények társaságát szaporítja.

Hazánkban igen népszerű szobanövény, mert szinte bármilyen lakásban jól érzi magát, félárnyékos, vagy akár padlófűtéses helyiségben is szépen fejlődik. Virágot és gyümölcsöt ritkán láthatunk itthon, azonban ha párás körülményeket tudunk biztosítani számára akkor az 5 éves növény meglephet minket virággal, sőt terméssel is. Egy fellevéllel védett torzsavirágzatot fejleszt. Termése két év alatt érik be, legfeljebb 25 cm hosszú, kukoricacsőhöz hasonló. A fellevél színe sárgás, vagy krémfehér. Mivel impozáns hatalmas szeldelt levelei vannak, ezért  különleges szobanövény nevelhető belőle. Magassága elérheti a 4-5 métert is.

Szaporítása egyszerű, vágjuk le a növény felső részét, és egy cserépben vagy akár vízbe téve pár hét alatt begyökeresedik. A kisebb példányokat évente egyszer ültessük át, az idősebbeken csak felszíni talaj cserét végezzünk. Fontos hogy a leveleket rendszeresen töröljük át egy tiszta puha ronggyal, hogy elég oxigénhez jusson a növény, mert a rárakodott por gátolja az anyagcserét. De a frissen hajtott leveleket, melyek fényesek és még világoszöldek ne bántsuk.

Az első levelek nem tagoltak, de a következők már annál inkább. Léggyökereket növeszt, melyekkel eredeti élőhelyüken kapaszkodik, azonban lakásban képes arra, hogy tápanyagot és folyadékot vegyen fel a növény számára. Ezért bár kissé megkurtíthatjuk, de jobb, ha óvatosan visszadugjuk a cserépbe, így gondoskodhatunk a magasra növő növény természetes megtámasztásáról. Azonban egy bizonyos magasság elérése után szüksége lehet támasztékra, ezért tűzzünk mellé rosttal bevont karót.

Elmondhatjuk róla, hogy a szoba azon részét szereti, mely inkább árnyékos, fényszegény. Ha tavasszal ki szeretnénk tenni, helyezzük inkább árnyékos helyre, mert így a levelei nem égnek meg, nem fakulnak ki, mennek tönkre.

Nem igényel sok locsolás még nyáron sem, csak tartsuk a földjét mindig nyirkosan. Télen pedig még annyit sem, bátran hagyhatjuk, hogy a talaj két locsolás közt kiszáradjon.

Mivel az őserdőben nagy párában él, ezért otthon is biztosítani kell neki valamennyi párát. Ezért hetente egyszer spricceljük meg a leveleit, így elkerülhetjük, hogy a takácsatkák és a pajzstetvek.

Átültetni akkor kell, ha kinőtte a cserepet, vagy elhasználódott a földje.

Érdemes kisebb növényeket, vagy futó növényt beültetni, így sokkal szebb lesz az összhatás.

(Forrás: hobbikerteszet.hu)