A bonszáj (bonszai, bonszaj – mindhárom írásmódja elfogadott) fák története évezredekre nyúlik vissza. A kínai kultúrából ismert minifák egy keleti legenda szerint Csin Si Huang Ti császár nevéhez köthetők, aki diktatórikus uralkodói stílusa miatt, félve a merényletektől mindig másik palotájában lakott. Az állandó vándorlás során magával vitette legkedvesebb tárgyait és növényeit, de nem is akárhogy. Állítólag a császárnak varázsereje volt, amivel olyan kicsivé változtatta kedvenc hegyeit, völgyeit, szolgáit, katonáit, egyszóval mindenét, hogy azok elfértek egy tálban. Ennyit a bonszáj legendás létre jövetéről, és most jöjjön a szakszerű gondozásuk.
A bonszáj megvásárlását követően elsősorban az egyensúlyra kell ügyelni. Akárcsak a kínai tanításokban is itt minden a harmónia megteremtéséről szól. A fa akkor fog növekedni, ha megfelelő feltételek biztosítva vannak: a föld ideális összetétele, a hőmérséklet, a páratartalom, és a fény mennyisége.
Tavasszal és nyáron az ültetés és metszés menete a következő:
Az óvatosan kiemelt növény gyökereit egy fapálcika segítségével meg kell tisztítani (felesleges földlabdák, rögök stb. nélkül kell elkezdeni a metszést) és a sérültnek, betegnek tűnő gyökérdarabokat el kell távolítani, illetve a túl hosszú szálakat is. Végezetül tömör, erős gyökérzet kell, hogy maradjon. A metszést, ültetés, majd a lombkorona metszése követi.
Az ültetés során a speciális ültető edénykébe helyezzünk egy réteg vízelvezetőt majd földet. A stabilitás érdekében támasszuk meg a fát dróttal vagy alumíniummal, aminek végét bújtassuk ki a tál alján. Ezután a fát óvatosan – hogy a gyökérzet meg ne sérüljön – bele kell helyezni a tálba és az e célra használatos ültető közeggel terítsük be, rögzítsük a drótot a fa törzsén, és ha tehetjük, szórjuk be mohával is. A bonszáj földje legyen tömör, tápanyagban dús.
A metszést a lomboknál kell folytatni, ahonnan tavasszal 10-12 levél megjelenése után vissza kell vágni egészen addig, míg 3-4 levél marad csak rajta. Nem kell aggódni, mert hamar új hajtások búknak elő, ha mindent jól csináltunk.
Az öntözést a fa környezeti igényei szerint kell ellátni, mert az is befolyásolja a vízszükségletét, hogy mennyire áll napos, szeles, vagy párás környezetben. A növény földjének tápanyagpótlására is ügyelni kell.
Télen, hűvös helyen pihentetni kell.