A metélő hagyma kevés helyet igényel, és kora tavasszal, amikor még nem zöldül semmi, ablakunkban ott ékeskedhet egy cserépnyi smaragd hagymára és fokhagymára emlékeztető illatú, zamatú fűszer.
Igénytelen a talajra nézve, de legjobban a homokos - agyagos talajt kedveli. Vethetjük szegélynövényként is, így állandóan szem előtt van.
Mivel a liliomfélék családjába tartozik, ezért a föld alatti része a kicsiny hagymácskák, míg a föld feletti része az ebből kinövő levelek.
Az első évben törekvésünk arra irányul, hogy a növény megeredjen és megerősödjön, a második évtől már vágható, egy szezon alatt kétszer- háromszor. Minnél közelebb vágjuk a föld felszínéhez képest, annál dúsabban, erőteljesebben hajt újra. A második évtől, tőosztással szaporíthatjuk.
Vetésére már március végén, április elején kell gondolni. Gondozott, mélyen felásott talajba vessük, mert gyökerei mélyen helyezkednek el. A magvetés után kb. 3-4 hét múlva kelnek ki a magok. A csírázás idején bőségesen öntözést és tápanyag ellátást igényel a növény. Ha nem adunk elég tápanyagot a növénynek a levelek barnulnak, elszáradnak.
A magvetéstől számítva a 8-10. héten a palántákat ültessük át frissen felásott laza szerkezetű talajba ültessük át, 25 cm.-es sortávolságra. A kis palántákat érdemes csoportosan ültessük el, sokkal szebb lesz. A metélőhagyma évelő növény, de érdemes három- négyévente újra ültetni és más helyet keresni neki a kertben.
Az erős, dús lombú kétéves töveket november elejéig, tehát– a kemény fagyok beállta előtt fel kell szedni ásóval, nagy földlabdával. A töveket megtisztítjuk, kiszedjük az esetleges gyomnövényeket, füveket, majd a felhasználásig esőtől védett hűvös helyen tároljuk. Kihűlt melegágy, hűvös pince egyaránt jó e célra. A 6–8 hetes nyugalmi időszak alatt a levelek megsárgulnak, majd elhalnak, a földlabdás tövek átszáradnak, az se baj, ha kissé átfagynak. A téli hajtatás december elejétől bármikor megkezdhető. Az elszáradt lombjától megtisztított kétéves metélőhagymatöveket akár 8–10 felé is szét lehet szedni. Az így kapott töveket cserepekbe, esetleg tejfölös poharakba ültessük. A cserepet úgy töltsük meg jó kerti földdel, hogy a tövek behelyezése után a cserép felső szintjével azonos magasságban legyen a föld. Ezután mérsékelten öntözzünk, s a cserepeket lehetőleg fényes, meleg helyre állítsuk. A hajtatandó metélőhagyma elsősorban talpmeleget kíván, s ha 18–20 fokon tartjuk, akkor 2–3 hét múlva 15 cm körüli dús lombozatot fejleszt.
A túl nedves föld a hagymák pusztulását is jelentheti. Ha pedig túl száraz a talaj és a levegő, akkor keményebb, durvább, kevésbé tetszetős lombozatot kapunk. A szedés akkor kezdődik, amikor a lomb 12–15 cm-es.
Étvágygerjesztő és gyomorerősítő hatása is van. Ne főzzük, mert az íze és a zamata elillan.