Az első spárgák nyomait régészek mégsem az antik Hellász, hanem az ókori Kínai Birodalom területén találták meg, ahol már Kr. e. 5000 táján gyógynövényként használták hurutos megbetegedések, hólyagproblémák, valamint fekélyek kezelésére.
A spárgaként, egyes vidékeken csirágként, másutt nyúlárnyékként ismert zöldség tudományos neve: közönséges spárga - Asparagus officinalis -. A világ számos táján megterem.
A spárga évelő növény, több éven át egy helyben marad, ezért nagy gondot kell fordítani a terület talajának jó előkészítésére, tápanyaggal való feltöltésére.
A halványított spárga laza homoktalajon fejlődik jól, míg a zöldspárga a középkötött talajt kedveli. Ültetés előtt, az elővetemény lekerülése után végezzünk totális gyomirtást a területen (8-12 l/ha Glialka). A 60-70 centi mélyen elvégzett mélyszántás során bőséges (90-100 t/ha) istállótrágyát dolgozzunk a talajba, amely különösen futóhomokos területen a talajszerkezetet is javítja. Alapműtrágyázásra is szükség van, amelynél tudnunk kell, hogy a spárga viszonylag sok nitrogént és káliumot „fogyaszt”, de kevés foszfort vesz fel. A gazdaságos tápanyag- utánpótlás érdekében a telepítés előtt 0-20, illetve 20-40 cm mélységi szintekben talajvizsgálatot kell végezni.
A palántákat 140-150 centis sortávolságra és 40-50 centis tőtávolságra ültetjük. Amennyiben zöldspárgát kívánunk termeszteni úgy elegendő a 100-130 centis sortáv, mert azt nem kell töltögetni, bakhátazni. Az ültetés mélysége laza talajon 20-25 centi, középkötött talajon 15 centiméter. A telepítést követő két évben a kapálásos gyommentesítés a fő dolgunk. Nem készítünk bakhátat, és nem szedjük a termést, hanem hagyjuk megerősödni a töveket. A második év őszén a sorok közé ismét dolgozzunk be szerves trágyát, vagy foszforszegény, de nitrogénben és káliumban gazdag műtrágyát. A halványított spárga esetében a harmadik év tavaszán, közvetlenül a fagyok felengedése után 30-35 centi magas és 40 cm széles bakhátat húzunk a sor fölé. A spárga a harmadik évtől ad megfelelő mennyiségű termést. Akkor szedjük, ha a sípok elérték a 15-20 centis méretet. A hajtásokat a talajfelszín alatt kézzel törve, vagy késsel vágva lehet betakarítani.
Fiatal hajtásrendszere minden tavasszal a gyökértörzsből tör elő, sokszor bókoló, dúsan elágazó. A szár magassága 100–160 cm, de elérheti a 200 cm-t. A tövenkénti hajtások száma 10–12, de ennél több vagy kevesebb is lehet. A vegetációs időszakban megvastagodó hajtások elfásodnak, elágaznak. Ezeket spárgaszárnak nevezzük. A spárgaszárak talaj feletti vastagsága elérheti a 20–25 mm-t.A spárga sípjában az A-vitamin provitaminja, a karotin található. A halványított spárga karotint nyomokban, a zöldspárga 100 g friss anyagban 0,2 g provitamint tartalmaz. A spárga sípja B1-,B2- és B6-vitamint tartalmaz. 100 g halványított nyers spárga 25–56 mg, a zöldspárga 24–128 mg C- vitamint és P- vitamint illetve mikro-,- és makro- elemeket is tartalmaz.