A felmérés célja, hogy a szakemberek tervszerűen ütemezni tudják, melyik fát kell ellenőrizni, így sokkal hatékonyabban ki tudják majd szűrni a leromlott egészségi állapotú fákat.
Nyilvántartásba veszi idősödő fáit a lakott területek és az utak mentén a Pilisi Parkerdő Budapesti Erdészete. Szeptember végéig minden fa pontos GPS-koordinátája, fajtája, mérete és egy 1-től 6-ig terjedő skálán osztályozott állapota egyetlen adatbázisba kerül – adta hírül a Pilisi Parkerdő Zrt.
Az adatok kiértékelése után a szakemberek az erdészet 10 éves erdőgazdálkodási tervébe is beépítik, hogy mikor melyik fát kell ellenőrizni. Az osztályzás alapján döntenek a potenciálisan veszélyes (pl. korhadt, elhalt) fák kivágásáról, de olyan eredmény is születhet, hogy elég 5–10 év múlva újra megvizsgálni az adott fát.
A munka már folyik; a szakemberek az elkövetkező hetekben megközelítőleg 10 ezer, a Budapesti Erdészet illetőségébe tartozó fát vizsgálnak és jelölnek meg Budapest, Budaörs, Budakeszi, Remeteszőlős, Törökbálint és Solymár határában, illetve útjai mentén, mintegy 43 kilométer hosszan.