Jump to content

Így gondozzuk szobanövényeinket télen!

2017. 09. 01. 13:39

A legtöbb szobanövényt a hosszú téli napok megviselik, hiszen ebben az időszakban kevesebb a fény, és a fűtés által okozott száraz levegő sem tesz jót kedvenceinknek.

smerjük meg a leggyakoribb téli gondozási hibákat, amelyek akár ki is pusztíthatnak egy-egy növényt otthonunkban.

Túl kevés fény:

Télen a kevés fény komoly gondot okoz növényeink számára, épp ezért figyeljünk oda rá, hogy ebben az időszakban is elegendő fényhez jussanak növényeink.

Lehetőleg ne engedjük le a rolót, és ne húzzuk be a sötétítő függönyt, hiszen ez még tovább csökkenti a fényt a szobában. Ha túl kevés fény éri növényeinket, télire helyezzük át őket lehetőségeinkhez képest egy világosabb helyiségbe. Főleg a virágzó és a színes levelű növények igényelnek több fényt ebben az időszakban.

Túlszáraz levegő:

Bármilyen fűtési típust választunk otthonukba, mindegyik valamilyen szinten szárítani fogja a levegőt. A túl kevés pára pedig hamar megmutatkozik növényeink külsején. A központi fűtésnek, illetve a padlófűtésnek van a legszárítóbb hatása, de mindenképp érdemes a növények számára télen valamilyen párásító megoldást beiktatni.

Helyezzük el a kisebb cserepes növényeket egy nagyméretű tálcán, majd a tálcát töltsük, meg agyag granulátummal öntsük fel vízzel, amely felszívja a nedvességet és el is párologtatja azt.

A nagyobb növények esetében a földre szórjuk ki az agyag granulátumot, és naponta egyszer, de akár kétszer is egy szobai permetezővel nedvesítsük meg a növény leveleit.

A párás levegő főleg az olyan növények számára nagyon fontos, mint pl. a páfrányok, orchideák, vagy broméliák, ha ezek közül tartunk több cseréppel otthonunkba, érdemes az adott helyiségbe egy párásító berendezést is elhelyezni.

Túl hideg levegő:

Szellőztetni télen is fontos, de ha rányitjuk az ablakot a szobanövényekre, szinte pár perc is elég ahhoz, hogy növényeink megfázzanak és idővel elpusztuljanak. Épp ezért szellőztetés előtt vigyük védett helyre a növényeket, főleg az ablakban elhelyezet, növények vannak a hidegnek és a huzatnak kitéve.

A fikusz, vagy a mikulásvirág is nagyon érzékeny a hidegre, ezeknek elég egy pár perces szellőztetés is, és máris ledobja a leveleit.

Poros levelek

Idővel a legtöbb növény levele portól lesz szürkés árnyalatú, és a porréteg nem csak nekünk káros, de növényeink számára sem egészséges, hiszen a fényt zárja el kedvenc szobanövényünktől. A nagyobb levelű növényeket, érdemes rendszeresen egy puha ronggyal áttörölni, a kisebbeket pedig a kádban zuhannyal átmosni.

Kártevők:

A kártevők télen sem pihennek, így a beteg sárgult, vagy száradó növényeket érdemes átvizsgálni, van –e rajta nyoma bármilyen kártevőnek.

Egy ajándékba kapott virág, vagy általunk megvásárolt új növénnyel is bevihetünk otthonunkba a levéltetvet, vagy pajzstetvet, amely így megfertőzi a többi szobanövényt is.

Épp ezért vásárlás során mindig vizsgáljuk meg a megvételre szánt növényt, és ha betegnek látjuk azt, inkább ne adjunk ki érte pénzt.

(Forrás: hobbikerteszet.hu)