A hóvirág - Galanthus nivalis- védett, évelő, hagymás növény
Nálunk a kikeleti hóvirág (Galanthus nivalis) őshonos, de kedvelt még a kertekben is nevelt pompás hóvirág (Galanthus elwesii), valamint a redőslevelű hóvirág (Galanthus plicatus) is. A kikeleti hóvirággal hazánkban februártól áprilisig találkozhatunk az üde és nedves lomboserdőkben, középhegységi gyertyános- tölgyesekben, bükkösökben, patak- és folyómenti ligeterdőkben. Lombfakadás előtt virágzik, amikor még elegendő fény jut a talaj felszínére. Májusban már termést érlel. A magok olajos függelékét a hangyák kedvelik, ezért előszeretettel gyűjtik és hurcolják el azokat, segítve ezzel a hóvirág terjedését. A növény termésérlelés után visszahúzódik, majd a következő évben a hagymájában elraktározott tápanyagok segítségével hajt ki újra. Fontos tudni, hogy a hagymájában termelődő anyag mérgező, ám a gyógyászatban gyermekbénulás és Alzheimer-kór kezelése során tapasztalták kedvező hatását.
A hóvirágot sajnos Európa- szerte veszélyeztetette a kereskedelmi célú gyűjtés, amely révén nemcsak a faj egyedei, hanem az élőhelyei is sérültek. A mutatós virág korábban ugyanis igen nagy népszerűségnek örvendett, természetjárók, és aluljárókban, utcasarkokon árusító nénikék szedték nagy lelkesedéssel. Az igazi baj azonban az ipari méreteket öltő kitermelés volt, nem egyszer "leleményes" vállalkozók munkagépekkel gyalulták le a termőhelyek földjének felső rétegét, hogy hagymák mázsáit nyerjék ki, melyeket aztán jellemzően exportáltak, elsősorban Hollandiába. (A hagymák később többek közt nálunk is kereskedelmi forgalomba kerültek, kiváló minőségű importáruként reklámozva.) Fontos mellékzönge, hogy a kitermelők teljesen logikus módon, a legszebb példányokat emelték ki, így a megmaradt gyengébb minőségű, csúnyább hóvirágok szaporodtak, hasonló utódokat hozva létre.
Ezért fontos volt tenni valamit, amivel megállítják ezt a tevékenységet. 2005 óta a természetvédelmi törvény oltalmába vette hazánkban és eszmei értékét 10 000 Ft-ban állapították meg.Nagyobb mennyiség begyűjtése vagy eladása - 100 ezer forint felett - már természetkárosítási bűncselekménynek minősíthető és büntethető. A hóvirággal kapcsolatos ellenőrzéseket a közterület-felügyelők és a természetvédelmi őrszolgálat végzik.
A hóvirág a szépsége mellett egyébként egyben hálás kerti vendég is, mert sok törődést nem igényel: hagymáinak őszi ültetése után tulajdonképpen magukra is hagyhatjuk őket, csupán arra figyeljük, hogy természetes élőhelyeihez hasonló, lombok alatti, félárnyékos területet válasszunk számukra. Ha mindez teljesül, gyorsan terjeszkedő, pár éven belül nagy teleppé fejlődő hóvirág- kolóniát nyerünk, amely minden tél végén pozitív módon hat kedélyállapotunkra, és saját bejáratú "tavaszjelzőként"működik majd.