Cseresznye - Prunus subg. Cerasus - néven leggyakrabban a vadcseresznyefát (Prunus avium), illetve annak valamely termesztett változatát, vagy annak csonthéjas gyümölcsét értik. Az alnemzetséget az különbözteti meg a Prunus nemzetség többi képviselőjétől, hogy virágai nem magányosan állnak, hanem 2–5 tagú csomókba tömörülnek, sima héjú termésén pedig csak igen sekély barázda található, vagy semmilyen.
A cseresznye nagyon jól tűri a hideget, virágai mínusz négy fokon fagynak el. Közepes víz, hő és fényigényű gyümölcs. Gyökérzete kiemelkedően levegőigényes. Amikor cseresznyét telepítünk, ezeket a szempontokat vegyük figyelembe.
A cseresznyét hazánkban, vagy vadcseresznyére, vagy pedig sajmeggyre szemzik.
A vadcseresznye hosszú életű igen erős növekedésű, de későn termőre forduló és nem kedveli a meszes talajt.
A sajmeggy kevésbé erős növekedésű, mégis ha kedvezőek a körülmények számára termete hasonló lesz, mint a vadcseresznyének. Hasonlóan nem bírja a meszes talajt, mint a vadcseresznye és igyekezni kell a jó tápanyag és víz ellátására.
Már az első tavaszi, koronaalakító metszésnél nagyon fontos, hogy a vezérvessző alatt előtörő erős vesszőt eltávolítsuk, mert különben ikerágas koronánk lesz. A fiatalkori metszés egyébként meghatározza a fa termőképességét, mert ilyenkor kell elérnünk, hogy szellős, de nem ritka korona jöjjön létre. Idősebb korban is szükség lesz a korona metszésére, mert a termőrészek idővel elöregednek, és ezeket meg kell 3-4 évenként ifjítani.
A gyümölcsöket a kocsányukkal együtt, de a termőrész nélkül kell a fáról leválasztani. Aki a termőnyársat letöri, az egyúttal már a jövő évi termést is leszüretelte! A fáról minden gyümölcsöt le kell szedni, mert a "kukacosodást" okozó cseresznyelégy a fán maradó gyümölcsök útján terjed, és ezek a gyümölcsök terjesztik a moníliát is!
A cseresznye kiválóan tisztítja a vért, így több ízületi problémánkra is megoldás lehet. Vérünkön keresztül a bőrünket is tisztítja. A gyümölcs rendszeres fogyasztására helyreáll a szervezet hormonegyensúlya. Nagy mennyiségben tartalmaz C- és B vitamint, káliumot, kálciumot, foszfort, cinket, magnéziumot. Emellett rengeteg nyomelem van benne, amelyek segítik az emésztő, - és immunrendszerünket.Általános szabály, minnél sötétebb a cseresznye, annál magasabb arányban tartalmaz ásványi anyagokat.Magas viztartalma miatt kiváló vesetisztító.
Fogyaszthatjuk nyersen, befőttként, fagyasztva, vagy aszalva.
Entz Ferenc, a szabadságharc tudós orvosa és egyben pomológus viszont így ír: "Senki se tudja a gyümölcs értékét jobban megítélni, mint a kofa; de semmiféle cseresznyét sem fizet az oly jól meg, mint a kis májusi cseresznyét, s egyiket sem becsüli meg annyira, mint ezt. Hol szemenként, hol pálcikára kötve adja, hol pedig aprócska fűzetekben árulgatja méregdrága pénzen."