Ez egyszerűen annyit tesz, hogy a paradicsom ízét, a boréhoz hasonlóan, befolyásolja a termesztéséhez használt talaj. Ha ízletes paradicsomokra vágyunk, humuszban gazdag, agyagos talajra van szükségünk. A jó minőségű tőzeges komposzt a titok. A paradicsom termesztésével kapcsolatos vizsgálatok kimutatták, hogy a homokkal kevert tőzeges talaj nem hozza ki a termés ízét, ezért nem ajánljuk az olcsóbb komposztokat, amelyek túlságosan tőzegesek, de nem eléggé agyagosak. Ráadásul ezek a nem megfelelő talajok iszapot is tartalmaznak.
Hacsak nincs kimondottan agyagos talajunk, a legjobb, ha elfelejtjük a kérdésben említett, homokkal kevert kerti talajt. Ezt a keveréket legfeljebb 20%-ban használhatjuk agyagos talajhoz, azaz minden tízliteres edényben kb. kétliternyit.
Amennyiben a keveréket saját magunk készítjük, tartsuk észben, hogy ezzel megváltoztatjuk a tőzegalapú komposzt gyártói adatlapján szereplő összetételét. A talajban megtalálható tápanyagok mennyisége és pH értéke más, valószínűleg kevesebb lesz. A pH érték befolyásolja a növény számára elérhető tápanyagok mennyiségét.
Mivel a paradicsom gyökérzetéből kiváló anyagok egyébként is csökkentik a talaj pH értékét, érdemes komposztot elhelyezni a növények tövéhez. A komposzt enyhe lúgossága természetes módon ellensúlyozza a csökkenő pH szintet. Megoldás lehet még, ha meszet használunk; (agyagos talajhoz) négyzetméterenként 50 és (homokos talajhoz) 100 gramm közti mennyiséget adjunk a földhöz. Egy tízliteres dézsához elegendő egy púpozott teáskanálnyi mennyiség.
Növekedéskor a paradicsomnövényeket tápláljuk magas kálium- és foszfortartalmú műtrágyával, amely mikrotápanyag-tartalma szintén magas. A kertészeti szakkereskedésekben valószínűleg találunk efféle műtrágyát a paradicsomokhoz és virágokhoz ajánlott termékek között. Ne használjunk lágyszárú növényekhez ajánlott műtrágyákat magas nitrogéntartalmuk miatt.
Érdemes pár szót ejteni a termesztendő mennyiségről is: hacsak nem nagy tételben fogyasztunk paradicsomot, hat növény elég egy kétszemélyes háztartás számára, négy személynek tizenkettő, és hat személynek tizenhat.
Saját tippem: gondoskodjunk róla, hogy éréskor a paradicsomok megfelelő mennyiségű tápanyaghoz és vízhez jussanak. Érdemes lehet növényfürdőbe helyezni az edényeket, vagy használhatunk automata öntözőrendszert is.
Milyen talaj a legjobb a paradicsom számára?
Franciaországban nemrégiben nagyon meglepő felfedezéseket tettek azzal kapcsolatban, hogyan befolyásolja a talaj összetétele a paradicsom termésének ízét, amely alapvetően a genetika, azaz a fajta függvénye.
2025. 05. 22. 18:09
A sivatagi pálma nemcsak különleges megjelenésével tűnik ki a száraz vidékek kopár tájai közül, hanem elképesztő túlélőképességével is. Ezt a növényt évszázadok óta a kitartás, az életerő és az alkalmazkodóképesség
2025. 05. 21. 12:19
A jukka (más néven yucca) nemcsak mutatós szobanövény, de rendkívül hálás is: könnyen tartható, jól tűri a szárazságot, és hosszú életű. Ha van már egy példányod, jó hír, hogy könnyedén
2025. 05. 08. 15:56
Tavasszal folyamatosan melegszik a talaj, áprilistól nyugodtan füvesíthetünk, vagy nekiláthatunk felújítani, pótolni a füvet ott, ahol kikopott. Első lépésben el kell távolítanunk a gyomot, majd jöhet a talaj fellazítása és
2025. 04. 29. 14:54
Április vége az a pont, ahol már nem csak vetni lehet – hanem szüretelni is, ha jól csináltad. Ha még csak most vágsz bele, még mindig nem késő elkezdeni egy
2025. 04. 29. 14:53
A kertészkedésről a legtöbben napsütéses délelőttökre és meleg délutánokra asszociálnak. De mi lenne, ha a kerted éjjel kelne életre?
2024. 11. 25. 15:50
November nemcsak a fűszernövények és pozsgások számára jelent pihenőidőszakot, hanem a kerti munkák szempontjából is kulcsfontosságú. A hideg beálltával a kertünknek előkészítésre van szüksége, hogy a téli hónapok alatt is