- Nem megfelelő megvilágítás - sötétben a magoncok vékonyak, megnyúltak, világosan lesznek, a betegségek könnyen megtámadják
- Alacsony csírázási hőmérséklet - melegigényes magok csírázás elhúzódhat vagy el is maradhat, ha túl alacsony hőmérsékleten tarjuk. A fény és hőmérséklet okozta gondokon is segíthetünk plusz megvilágítás segítségével.
- Palántadőlés - ha magoncaink, palántáink egyik napról a másikra sorban kidőlnek, megrohadnak, valószínű palántadőlés okozó gombák okozták a bajt. A palántanevelés során a palántadõlés a legjelentõsebb gombabetegség. A betegség számos kórokozó hatására is felléphet. Leggyakrabban a paprika, a paradicsom és a káposztafélék palántái károsodnak.
A kórokozó terjedésének megfelelõen a pusztulás mindig foltokban mutatkozik.
A védekezést megelõzéssel kell kezdenünk. Még a magvetés elõtt érdemes az ablakpárkányt és a palántanevelés során használt különbözõ munkaeszközöket 2,5%-os formalinoldattal, vagy 1,5%-os rézgálicoldattal fertõtlenítenünk. A káposztafélék és a paprika károsodását legeredményesebben úgy elõzhetjük meg, ha a magvetéskor Fundazol 50 WP 0,1% + Merpan 50 WP 0,2% kombinációjával fertõtlenített magtakaró földet használunk. - Túlöntözés, befülledés - gyakori hibánk a túlzott gondoskodás, ami a gyakori locsolásban mutatkozik meg. Igaz, hogy nem szabad kiszárítani a talaj, de talán még rosszabb, ha vízben tocsognak a palánták. Letakart vetés esetén egyébként is állandóan magas a páratartalom, szinte ki sem tud száradni a talaj. Ilyenkor a gyakori szellőztetésről gondoskodjunk.
A magvetésnél előforduló hibák, betegégek
A magvetés ugyan könnyűnek tűnthet, de az ember nagyon sok hibát képes mégis elkövetni közben. Mutatjuk mire figyeljetek.
(Forrás: edenkert.hu)